Cross-selling i up-selling w sklepie PrestaShop

Do coraz popularniejszych technik podwyższania lojalności i wartości klientów sklepów internetowych należą metody znane jako cross-selling oraz up-selling. Ich umiejętne zastosowanie przyczynia się do zwiększenia sprzedaży oraz umocnienia pozycji e-sklepu na rynku. Sztuka cross-sellingu i up-sellingu polega przede wszystkim na zrozumieniu, jaki rodzaj produktu będzie w stanie lepiej zachęcić do zrobienia zakupów. Na wdrażanie tych technik pozwalają na przykład sklepy PrestaShop, czyli niezwykle rozbudowanej i wielofunkcyjnej platformie.

Technika cross-sellingu

sklep prestashop

Cross-selling opiera się na sprzedaży powiązanej, w której klientowi proponowane są różne uzupełniające, dodatkowe opcje zakupu do nabytego przez niego wcześniej produktu lub usługi. Są to tak zwane dobra komplementarne, które powinny być oferowane klientowi dopiero po dokonaniu pierwszego zakupu. Konsument jest w takiej sytuacji bardziej skłonny do ponownego sięgnięcia po portfel. Zaletą cross-sellingu jest brak jakichkolwiek strat dla obu stron. W najgorszym przypadku klient zdecyduje się jedynie na zakup produktu podstawowego. Stosowanie techniki cross-sellingu możliwe jest także na platformie PrestaShop. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie dochodów e-sklepu, a jednocześnie nie wymaga poszukiwania w tym celu nowych klientów.

Technika up-selling

Presta specjalista

Up-selling opiera się na podobnych zasadach, co cross-selling. W tej metodzie chodzi jednak przede wszystkim o podwyższanie wartości produktu sprzedawanego klientowi. Odbywa się to poprzez namówienie go na wybór bardzie wartościowej, a tym samym droższej oferty. Należy podkreślić jej zalety, na przykład lepszą jakość, wyższą klasę czy dodatkowe ulepszenia. Stosowanie metody up-sellingu nie jest trudne i opiera się na prostej negocjacji z klientem. Sprzedawca nie powinien być jednak przesadnie agresywny, dlatego nie należy od razu oferować klientom najbardziej luksusowych towarów. Pierwszym krokiem może być na przykład przedstawienie dodatków do produktu bazowego oraz jego nieznacznych ulepszeń, a dopiero później droższej oferty. Technika ta wymaga wyczucia i stałej obserwacji klienta, który zaakceptuje tylko określoną wersję produktu. Na przeprowadzenie techniki up-sellingu również pozwalają wielofunkcyjne sklepy PrestaShop.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *