Strategia cenowa w sklepie internetowym

Jednym z kluczowych kwestii w strategii cenowej jest umiejętne ustalenie wartości oferowanych w e-sklepie produktów. Na każdą ofertę należy przede wszystkim z perspektywy klienta, dla którego liczy się przede wszystkim konkretna wartość. Strategię cenową warto opracować w oparciu o dobrą platformę sklepową, taką jak PrestaShop.

Strategia cenowa

prestashop

Odpowiednia strategia cenowa jest dla wielu właścicieli e-sklepów stosunkowo problematycznym aspektem. Właściwy sposób wyceniania oferowanych produktów pozwala jednak na osiąganie ogromnych zysków. Sukces nie zawsze warunkuje najniższa cena na rynku. Przy tworzeniu strategii cenowej należy więc wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze składowe, takie jak analiza rynku, grupa docelowa czy taktyka marketingowa. Produkty powinny być wyceniane zgodnie z ich wartością dla klientów, dlatego warto różnicować cenę w zależności od docelowego odbiorcy oraz wprowadzać różne warianty.

Zróżnicowanie strategii cenowej

Dla wielu klientów cena jest najważniejszym czynnikiem przy zakupie. Tacy odbiorcy najczęściej zbierają punkty w oferowanych przez sprzedawcę programach lojalnościowych oraz szukają różnych atrakcyjnych promocji. Wielu klientów ma jednak zupełnie odmienny stosunek do ceny. Odbiorcy tego typu nierzadko wolą kupić pożądany produkt drożej, ale za to szybciej go otrzymać i nie tracić czasu na dalsze poszukiwania. Aby sklep internetowy przyciągał klientów z obu grup, strategia cenowa powinna być więc odpowiednio zróżnicowana.

Warianty produktów i rabaty

presta shop

Wielu sprzedawców oferuje różne warianty swoich produktów, z których każda opcja posiada odmienną cenę. Wynika to ze zróżnicowanych potrzeb klientów, ponieważ pojedynczy towar nie jest w stanie zadowolić wszystkich. Jeżeli zróżnicowanie oferty nie jest możliwe, warto rozbudować chociaż warianty usługowe, na przykład sprzedaż na raty czy płatność przy odbiorze. Nowoczesne sklepy PrestaShop pozwalają na dodawanie do podstawowych funkcjonalności sklepu wielu tego typu opcji, na przykład z pomocą darmowych oraz płatnych modułów. Jednocześnie należy uważać na rabaty, ponieważ oparta na nich strategia cenowa może przynieść negatywny skutek. Jeżeli w sklepie przez cały czas trwają wyprzedaże do -70%, klienci nie będą chcieli kupować towaru w normalnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *